YİNE BOMBALAR PATLADI, YİNE CANLAR YİTİRİLDİ… Özel

  • Çarşamba, Haz 29 2016
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

Dün akşam saat 21.50 sıralarında Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nin girişinde ve otoparkta üç ayrı patlama meydana geldi. IŞİD mensubu olduğu öğrenilen 3 terörist, Dış Hatlar Terminali'nde çevreye ateş açtı, ardından da üzerlerindeki bombaları patlattı. Saldırıda aralarında yabancı uyruklularında bulunduğu 36 kişi hayatını kaybederken, 147 kişi de yaralandı.

Bundan önce yaşanan terör saldırılarında olduğu gibi bu saldırıya ilişkin haberlere de yayın yasağı getirildi. Olay sonrası havalimanı tüm uçuşlara kapatılarak yolcular hava limanı dışına çıkartılıp Taksim Meydanına yönlendirilip ortada bırakılması,  yaralılar için kan bağışına ihtiyaç olup olmadığı yönünde iki farklı duyuru olması kriz için kurulan masanın krizi yönetemediği algısını doğurmuştur.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatılmış ve soruşturma kapsamında, canlı bomba olan kişilerin Adli Tıp Kurumu’ndaki otopsilerinin yapıldığı ifade edilmiştir. Olayın 10 Ekim Ankara Gar katliamı dosyasında beş IŞİD’çi hakkında kovuşturmaya yer yok” kararının verildiği güne denk gelmesi de İŞİD terör örgütüne yönelik devletin emniyet sel ve yargısal yaptırım ve önlemleri al(a)madığının göstergesidir.

Gerçekleşen saldırıda aralarında sivil vatandaşların da olduğu yaşamlarını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Şiddet sarmalını büyütecek, yeni kan ve gözyaşı dışında bir amaca hizmet etmeyecek saldırıyı kınıyoruz…

AKP Hükümeti topluma bu saldırıları kanıksatmaya çalışmak üzere “kararlılık” mesajları verdi, “endişe etmememiz gerektiğini” “güvenlik zafiyeti olmadığını” söyledi, güvenlik zirvesini topladı, basın yayın ve sosyal medyaya erişim yasakları getirdi.

Yüzlerce insanımız benzer saldırılarda yaşamını yitirdikten sonraki tavırlarından biliyoruz ki, bir tek yetkili bile istifa etmeyecek, toplumun muhalif kesimlerini suçlayarak mağduru oynayacaklar!

Yine biliyoruz ki, ülke içinde ve komşu coğrafyamızda savaş konseptinde ısrar eden, toplumsal kaygı ve güvensizlik ortamını kendi hedefleri için desteğe dönüştürmeye çalışan AKP Hükümeti bu şekilde yeni katliamlara davetiye çıkardığı gibi iç savaş çıkartarak halkları birbirine kırdıracak politikalar uygulamaktan vazgeçmelidir.

Bir kez daha yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar psikolojik travma yaşayan Havacılık Şube üyelerimize geçmiş olsun diliyoruz…

  BTS

MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Okunma 625 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR