ITF’in inceleme ve dayanışma heyeti Türkiye’de Özel

  • Salı, Eyl 05 2017
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

 

Sendikamızın üyesi olduğu Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) tarafından ülkemize yapılan ve içerisinde sendikamızında yer aldığı üyesi olan sendika ve derneklere yapacakları ziyarete ilişkin yapılan açıklama aşağıdadır.

 

ITF’in inceleme ve dayanışma heyeti Türkiye’de

Üç kişilik bir (Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu) heyeti, Türkiye’deki ITF üyesi olan tüm sendikalara destek vermek ve hükümetle onlar adına görüşmelerde bulunmak için, bir inceleme ve dayanışma ziyareti gerçekleştirmek üzere bu ülkeye gitti.

Beş gün sürecek olan ziyaretin amaçları şunlar: haksız bir biçimde cezaevinde tutulmakta olan sendika yöneticilerini ziyaret etmek; ITF üyesi sekiz Türkiyeli sendika ve bir dernekle görüşmek ve bilgi toplamak; İstanbul'da DHL Express önünde direniş eylemlerini sürdürmekte olan TÜMTİS sendikası üyelerini ziyaret etmek ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerde bulunmak.

Üç kişilik ITF ekibi, ITF’in kara taşımacılığı bölüm başkanı Noel Coard, ITF’in kampanyalar direktörü Liz Blackshaw ve ITF’in kara taşımacılığı bölümü kıdemli bölüm yardımcısı Deniz Akdoğan’dan oluşuyor.

ITF Başkanı Paddy Crumlin şunları söyledi: “Bu, son yıllarda Türkiye'yi ziyaret etmiş olan bir dizi ITF delegasyonunun en sonuncusu. Bu delegasyonlar, Türkiye’de sendikacıların içinde bulundukları durumu araştırdı, haksız yere hapsedilen meslektaşlarımıza yardım ve destek sağladı ve hükümeti, örgütlenme özgürlüğü de dâhil olmak üzere, temel işçi haklarına saygı gösterme konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye ikna etmeye çalıştı. "

Crumlin sözlerini şu şekilde sona erdirdi: “Türk hükümeti bizim konunun peşini bırakmadığımızın farkında. Türkiyeli üyelerimiz adına uluslararası forumlarda hükümete sorumluluklarını hatırlatmaya devam ediyoruz. Bu heyet, hükümete bir kez daha diyalog içine girmeyi önerecek – ancak bunu yaparken, yasal faaliyetleri nedeniyle baskıya maruz kalan ve mağdur edilen tüm bu insanlar için adalet ve hukukun gerekli olduğu tezimizden geri adım atmayacağız.”

Önümüzdeki günlerde, heyetin ziyareti sırasında sağlanmış olan gelişmelerle ilgili bir başka basın açıklaması yapılacaktır.

Okunma 248 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR