10 Ekim katliamının 27.Ayında; "Hep Ankara Garında Olacağız! " Özel

  • Perşembe, Oca 11 2018
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

10 Ekim Ankara Katliamında yaşamını yitirenleri katliamın 27. Ayında Ankara Gar önünde andık. Ankara Gar önünde yapılan anmaya Sendikamızdan da Genel Merkez yöneticilerimiz, Ankara Şube Yürütme Kurulu üyeleri ile Şube üyeleri katıldı.

10 Ekim Ankara Katliamında yaralanan ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının kurduğu 10 Ekim Barış ve Demokrasi Derneği (10 Ekim- Der) tarafından düzenlenen anmada konuşan 10 Ekim-Der Başkanı ve aynı zamanda sendikamız avukatı olan Mehtap Sakinci Coşgun, “Bu ülkede yurttaş olmak, takvimi cinayetlerle bezenmiş bir coğrafyanın havasını solumaktır” dedi. Barış taleplerinin IŞİD'li 2 canlı bomba tarafından boğulmaya çalışıldığını ifade eden Coşgun, “Türkiye tarihinin en büyük katliamı yapıldı. Yetmedi 'bir nefesin bir can kurtardığı yerde' güvenlik güçleri nefes almayı kısıtlayan, ilk yardımı engelleyen biber gazı ile müdahale etti. Daha önce Diyarbakır ve Suruç’a düşen bu acı, Ankara’da bizim gönlümüze ateş düşürdü, Antep’te bir düğün yerinde çoğu çocuk olan kitleyi hedef aldı” diye konuştu. 

Coşgun, 10 Ekim Katliamı başta olmak üzere benzer katliamlarda sadece tetikçilerin değil, tüm sorumluların yargılanması gerektiğini belirterek kamu görevlilerinin de yargılanması talebini tekrarladı. Ayrıca katliamın gerçekleştiği Ankara Garı önündeki meydanın adının "10 Ekim Emek Barış ve Demokrasi" meydanı olarak değiştirilmesini ve 10 Ekim'in taleplerine uyumlu bir anıt yapılmasını isteyen Coşgun, "Başta Ankara olmak üzere birçok ilde 10 Ekim Anması yaptırılmamaktadır. 10 Ekim 2015’te kamusal sorumluluğunu yerine getirmeyenler 42 ile gönderdiğimiz cenazelerimizi yıl dönümlerinde anmamıza bile izin vermemektedir. İki yıldır Ankara’da 10 Ekim günü anma programımıza güvenlik güçlerince saldırı düzenlenmektedir. 2017 10 Ekiminde kapalı alanda dahi 10 Ekim Anması yaptırılmamıştır. 10 Ekim 2018’de ve sonraki yıllarda da biz Ankara Garında olacağız. Aynı şekilde her ayın 10’unda Ankara Gar meydanında 'bu karanlığa teslim olmadığımızı göstermek' ve yitirdiğimiz canlarımızın anısına ve sözüne sahip çıkmak amacıyla basın açıklaması yapıyoruz. 10 Ekim'den bu yana günbegün barış ve demokrasisini yitiren ülkemizde, adalet talep etmek en önemli öncelik olmuştur. Adalet yoksa barış, emeğin hakkı ve demokratik mücadele de yoktur” dedi. 

Bu hafta yapılan anmada, 10 Ekim Katliamında ağır yaralanmış, daha sonra görüntüleri izlerken kalp krizi geçirmiş ve 22 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybeden Ağa Bayar’da anıldı.

 

Okunma 40 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR