Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:11

Mühendisler, TMMOB Yasası’na karşı meşalelerle yürüdü

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

TMMOB üyesi mühendis, mimar ve şehir plancıları, TMMOB Yasası’da dahil 12 yasa değişikliğini kapsayan torba yasa tasarısını protesto etmek için meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankaralı mühendisler, mimarlar ve şehir plancıları TMMOB Yasası da dahil 12 yasada yapılması planlanan değişiklikleri içeren torba yasaya karşı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen yüzlerce mühendis, mimar ve şehir plancısı buradan meşalelerle Sakarya Caddesi’ne yürüdü.

Yürüyüş sırasında “AKP, yasanı al başına çal”, “AKP elini TMMOB’den çek” sloganları atan Ankaralıların önünü polis Selanik Sokak’ta kesti. Hava karardıktan sonra yürüyüş yapmanın yasak olduğunu söyleyen polis, TMMOB üyelerine Yüksel Caddesi’ne geri dönüp basın açıklamasını orada yapmalarını söyledi. Ancak TMMOB üyelerinin ısrarı sonucu polis barikatı kaldırdı ve Ankaralı mühendis, mimar ve şehir plancılar Ziya Gökalp Caddesi’nde bulunan üst geçitten Sakarya Caddesi’ne geçti.

Sakarya Caddesi’ne gelindiğinde burada birbasın açıklaması gerçekleştirildi. TMMOB Ankara İKK adına basın açıklamasını okuyan Özgür Topçu AKP’nin yeni torba yasa ile mühendisleri, mimarları ve şehir plancılarını itibarsızlaştıracağını ayrıca kamusal alanlara el koyma ve rant süreçlerinin önündeki son engelleri kaldıracağını söyledi.

Topçu açıklamada ayrıca şunları söyledi:

TMMOB ve bağlı odalarını yasa teklifleri, kanun hükmünde kararname gibi araçlarla etkisizleştirmeyi başaramayan AKP, odalarımızın bütünlüklü merkezi yapısını parçalamak için yeni saldırılara hazırlanıyor.

TMMOB üyelerinden, halkından ve bilimsel çalışmalarından aldığı güçle, ülkenin sömürülmesine, derelerin, ormanların, parkların yağmalanmasına ve AKP diktatörlüğüne karşı; kamusal alanları korumaya, halkımızın çıkarlarını savunmaya ve bu doğrultuda mücadele etmeye devam edecektir.

Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin de destek verdiği eylem basın açıklamasından sonra sonlandırıldı.

17 Aralık 2014
Sendika.Org

Okunma 6584 defa
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR