Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:15

Ülker’den direnişçi işçilere tehdit

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Ülker’de direnişleri 57.güne giren işçiler bir kez daha işverenin zorbalığı ile karşılaştı. Geçtiğimiz Cuma günü işveren eliyle sarı sendikanın provakasyon denemesine maruz kalan işçiler, bu sefer de özel güvenliklerin çadırı sökme tehdidiyle karşılaştı

Ülker’de direniş 57.güne girerken, Murat Ülker direnişçi işçilere karşı giderek saldırıyı arttırdı. Geçtiğimiz Cuma günü işverenin yönlendirmesiyle eylem yapan fabrikada yetkili Hak-İş’e bağlı Öz Gıda İş sendikasının ardından, bugün de fabrika önünde bulunan direniş çadırı özel güvenlikler aracılığıyla kaldırılmaya çalışıldı.

“Gücünüz ülker’e yetmez”

Sabah saatlerinde işçilerin yanına gelerek çadırın kaldırılmasını isteyen Özel Güvenlik Müdürü ile İnsan Kaynakları Müdürü işçileri tehdit etti. “Siz kaldırmazsınız, biz kaldırırız” diyen İnsan Kaynakları Müdürü, “Gücünüz Ülker’e yetmez” diyerek tehditini sürdürdü. Özel Güvenlik Müdürü ise “Burası Ülker’in malıdır, bu pankartı buraya asamazsınız.” dedi.

“Buradan asla ayrılmayacağız”

İşçiler tehditlere karşı duracaklarını belirtirken, gelen yetkililere de “Sağlığımız kaybettik. Huzurumuz kalmadı. 12 yıldır sömürüldük. 35 yıldır burada Öz Gıda-İş’in sömürüsü var” diyerek tepkilerini koydular. Evrensel Gazetesi’ne konuşan işçilerden Murat Topal, buradan asla ayrılmayacaklarını belirterek, “gelip zorla bizi atsınlar” dedi.

Özel güvenliklerin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait zabıtalarda bölgede bulunurken, polislerde etrafda güvenlik önlemleri aldığı gözlemleniyor. İşçilerin kararlı bekleyişi sürerken, bölgeden asla ayrılmayacaklarını belirtiyorlar.

‘O çadırlar işçi sınıfın onurunu temsil ediyor’

Direnişteki Ülker işçilerine yönelik patron Murat Ülker’in tehditlerine yanıt veren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, saldırıyı DİSK’e yapılmış saldırı olarak değerlendireceklerini belirtti.

İşçilerin, kendi özgür iradeleriyle bir sendikaya üye olmak istediği için işten atıldığını belirten Beko, “Sendikal haklarını kullanan işçiler baskı, tehdit ve hatta şiddet ile karşı karşıya kalmaktadır. Bugün Türkiye’nin dört bir yanında DİSK’e bağlı sendikaların direniş çadırlarında bu Anayasal hak için mücadele vermektedir. O çadırlar haklarını kullandıkları için işten atılan işçileri soğuktan, yağmurdan korumakla kalmamakta DİSK’in ve işçi sınıfın onurunu temsil etmektedir” diye belirtti.

Ülker patronunu uyaran DİSK Başkanı Beko şu ifadeleri kullandı: “Başta Ülker olmak üzere tüm işverenler bilmelidir ki o çadırları kaldırmanın bir yolu vardır: O da işçilerin Anayasal haklarına saygı göstermektir. DİSK Yönetim Kurulu bu konuda her türlü diyaloğa açık olduklarını bizzat Murat Ülker’e iletmiştir. Bunun dışında tehdit ve şiddet içeren yollara başvurulması halinde, tek bir direniş çadırına yapılan saldırı, tüm direniş çadırlarına, DİSK’e, işçi sınıfına yapılmış sayılacaktır.”

Evrensel, Sendika.Org
22 Aralık 2014

Okunma 6963 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:19
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR