Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:20

‘Asgari ücret 1800 net’ talebi ülkenin dört bir yanında yankılandı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

DİSK’in “Asgari ücret 1800 net – Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!”sloganıyla başlattığı asgari ücret eylemleri ülke çapında sürüyor

DİSK’in “Asgari ücret 1800 net – Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!” sloganıyla başlattığı asgari ücret eylemleri sürüyor. İşçiler 23 Aralık 2014 Salı günü, 12-14 saatleri arasında, DİSK Bölge ve İl Temsilciliklerinin bulunduğu;

Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Konya, Diyarbakır, Kayseri, Samsun, Adana, Gaziantep, Eskişehir, Trakya bölgelerinde basın açıklamaları ve toplu bildiri dağıtımları yaptı. .

Merkezi basın açıklaması için İstanbul’da DİSK Genel Merkez binası önünde toplanan DİSK, “Asgari ücret 1800 net!”, “Direnen işçiler kazanacak”, “IŞİD’e değil emekçiye bütçe” yazılı pankart ve dövizler açarak, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganlarıyla Halaskargazi Caddesi üzerinden Mecidiyeköy’e yürüdü.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Mecidiyeköy Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasında, hükümet programında yüzde 3+3 olarak açıklanan zam oranıyla işçilere günlük 1 lira civarında bir zam uygun görüldüğünü belirterek, “Hükümet, açlık sınırının altında bir asgari ücrette ısrar ederek, yeniden bir sosyal cinayete imza atacağını şimdiden ilan etti” dedi.

Türkiye’de madenlerde, inşaatlarda, belediyelerde, tersanelerde, bürolarda, hastanelerde, zor koşullarda asgari ücretle çalışanların, insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçlarını karşılayacak bir ücret alması için DİSK üyesi sendikalar ve işçilerle alanlarda olduklarını belirten Beko, DİSK olarak asgari ücretle ilgili 4 ayrı hesap yaptıklarını ve hepsinde “Asgari ücret net olarak en az 1800 lira olmalıdır” sonucuna ulaştıklarını dile getirdi. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinin bir toplu pazarlık süreci olarak ele alınması gerektiğini söyleyen Beko, bu konuda bir yasal düzenleme önerisini ilgili bakanlıklara ve Meclis’teki tüm partilere iletileceğini bildirdi. Beko, parasız eğitim, parasız sağlık, parasız ulaşım ve parasız kreşler istediklerini de ifade etti.

“Asgari ücret 1800 net! Saraylar değil ekmeğimiz büyüsün!” etkinlikleri kapsamında, Kartal, Kadıköy, Tuzla, Gebze, Pendik, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Beyoğlu/Galatasaray, Aksaray, Merter, Sarıyer, Sefaköy, Şirinevler, Bakırköy, Esenyurt’ta bildiri dağıtımları yapıldı.

Kaynak: DİSK.org.tr

24 Aralık 2014

Okunma 8032 defa
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR