Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:23

Pirelli’de grevin adı yetti, işten atılan 613 işçi geri alındı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türk Pirelli fabrikasında 613 taşeron işçi “maliyet giderlerini azaltma amacıyla” işten çıkarıldı. Yaşananların ardından fabrikaya gelen Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, fabrika yönetimiyle konuştu, “İşçiler işe geri alınmazsa üretimi durdururuz” dedi. Fabrika yönetimi geri adım atmak zorunda kaldı, işten atılan işçilerin tamamı geri alındı

Türk Pirelli, 54. kuruluş yıldönümünde 613 taşeron işçiyi işten çıkardığını duyurdu. Fabrikanın farklı bölümlerinde farklı taşeron şirketlere bağlı olarak çalışan işçiler, 08.00-16.00 vardiyası için iş başı yaptıktan sonra fabrika yönetimi tarafından yapılan anons ile fabrika dışına çıktı. İşçilere hiçbir açıklama yapılmazken, kartlarını güvenliğe teslim etmeleri söylendi.

Taşeron firmalardan biri olan Bortes Metal’in yetkilisi yaşananların ardından 2002 yılından beri Pirelli ile çalıştıklarını ancak bir süre önce “31 Aralık 2014 tarihinde alt işverenlik sözleşmeniz iptal edilecektir” bildiriminde bulunduğunu ancak herhangi bir gerekçe gösterilmediğini belirtti.

Türk Pirelli Fabrika Müdürü Hakan Yalnız ise, lastik sektöründe büyük bir rekabet olduğunu, kalitelerini üst seviyede tutarak maliyet giderlerini azaltacaklarını söyledi.

Grevin adı bile yetti, işten çıkarılan işçilerin tamamı işe geri alındı

Yaşananların ardından fabrikada örgütlü olan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan fabrikaya geldi. Fabrika yönetimiyle görüşen Karacan işçilerin işten çıkartılmasına müsaade etmeyeceklerini belirterek gerekirse greve giderek üretimi durduracaklarını söyledi. Bu gelişmeler üzerine saat 17.00’ye kadar bekleyen Karacan’a olumlu cevap geldi. 613 işçiden emekli olan 60 işçi dışındaki herkes tekrar işe alındı.

Karacan ayrıca fabrika önünde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “İşlerine son verilen taşeron işçileri arasında 60 kişilik emekli işçiler dışındaki tüm işçiler işbaşı yapacaklar. Lastik İş Sendikası çok güçlü bir sendikadır. Eğer sizleri işe almasalardı üretimi durduracaktık.”

Kaynak: Evrensel
30 Aralık 2014

Okunma 6840 defa
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR