Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:45

Antep OSB’de 5 bin tesktil işçisi işsiz

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Gaziantep OSB’deki tekstil ve halı dokuma fabrikalarında son iki aydır Şireci Tekstil, Gürteks, Meltem Tekstil, Zeki Mensucat ve Merinos gibi fabrikalar başta olmak üzere binlerce işçi işten atıldı

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki (OSB) tekstil ve halı dokuma fabrikalarında işçi kıyımı yaşanıyor. Son iki aydır Şireci Tekstil, Gürteks, Meltem Tekstil, Zeki Mensucat ve Merinos gibi fabrikalar başta olmak üzere, Başpınar OSB’de binlerce işçi işten atıldı.

Aralık ayından bu yana durgunluğun yaşandığı tekstil sektöründe fatura işçilere kesiliyor. Özellikle ihracata yönelik üretim yapan firmaların etkilendiği durgunluk karşısında, patronların aldığı ilk önlem işçileri ücretsiz izne göndermek ya da topluca işten atmak oluyor.

Zam talebine gözdağı

Asgari ücrete yapılan yüzde 6’lık zamma işçilerin tepkili olduğu Başpınar OSB’de aralık ayı boyunca ‘Asgari Ücret 1800 TL olsun’ talebiyle bir imza kampanyası yürütülmüş, yaklaşık 5 bin imza toplanmış ve işçiler eylemler yapmıştı. Asgari ücreti yine açlık sınırının altında kalınca, işçiler şubat başında işyerlerinin yapacağı zammı beklemeye başladı. Enflasyon rakamlarının bile çok altında kalan asgari ücretteki düşük zammın işyerlerinde yapılacak zamla telafi edilmesini bekleyen Başpınar OSB işçileri, patronların yaşanan durgunluğu bahane ederek ve işten atmalarla gözdağı vererek, hiç zam yapmayacaklarını söylüyorlar.

5 binden fazla işçi atıldı

Evrensel’e konuşan işçilerin tamamı işten atmaların zam dönemi öncesi işçilerin gözünü korkutmak ve zam talebini bastırmak için olduğunu söylüyor. İşçilerle görüşerek bilgi aldığımız 13 fabrikada işten atılan işçi sayısı 2 binin üzerinde. Yüzlerce tekstil ve dokuma fabrikasının olduğu OSB’de işten atılan işçilerin toplam sayısının 5 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

Ya ücretsiz izin ya kapı!

300 kişinin işten atıldığı Şireci Tekstil’de 6 fabrikadaki bir üretim hattında makineler sökülmüş ve burada çalışan işçilerin ya ücretsiz izne çıkmaları ya da Atoprak’ta yeni açılan pamuk iplik fabrikasına gitmeleri istenmiş. Kabul etmeyen işçiler ise işten atılmış. İşten atılan işçilerden biri, sökülen makinelerin yerine yenilerinin getirileceği bilgisini veriyor. Ayrıca henüz tazminatları ödenmeyen, kıdemi yüksek olan kimi işçilerin işe yeniden çağrılacağını ve böylelikle fiilen işçilere 1-2 ay ücretsiz izin yaptırılmış olacağını söylüyor.

200’den fazla işçinin işten atıldığı Gürteks’te ise bir taraftan bazı bölümlere işçi alımı yapıldığını söyleyen işçiler, işten atmaların gerçek amacının “Zam dönemi öncesi işçilerin gözünü kırmak” olduğunu söylüyorlar.

Birlik olmadığımız sürece güvencemiz olmaz
Yine yüzlerce işçinin işten atıldığı Meltem Tekstil, Zeki Mensucat, Karan Tekstil, Erkan Tekstil ve Ak İplik fabrikalarında da işçiler 1-2 ay gibi sürelerle ücretsiz izne gönderilmek istendi ve kabul etmeyen işçiler işten atıldı. Geçtiğimiz yıllarda zam dönemlerinde Başpınar’da yaşanan grev ve iş bırakma eylemlerini hatırlatan Zeki Mensucat’ta işten atılan işçilerden biri, patronların zam döneminde işçilerin toplu hareketinden korktukları için bu durgunluğu fırsata çevirerek işçi kıyımı yaptıklarını söylüyor.
Gürteks’ten başka bir işçi ise şunları söylüyor: “Yıl boyunca izin yapmadan, pazar günleri ve resmi tatillerde bile mesai yaptık. Ama şimdi biraz durgunluk olunca hemen kapı önüne konuyoruz. Bunun sonu yok, biz birlik olmadığımız, örgütlü davranmadığımız sürece hep böyle olacak. Zam alsak da, almasak da, düşük ücret de alsak, yüksek de alsak, örgütlü olmadığımız sürece bir güvencemiz olmayacak.”

Kaynak: Evrensel
22 Ocak 2015

Okunma 8160 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:46
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR