Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:53

Sütaş işçileri için işe iade kararı

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Bursa Karacabey fabrikasında işten çıkarılan Sütaş işçilerinin açtığı sendikal tazminat davası sonuçlandı. 13 işçinin işe iadesine karar erildi, diğer işçilerin davaları devam ediyor

Bursa’daki yerel mahkemeden çıkan karar sonucunda 13 işçinin işe iadesi onanırken, diğer iki işçinin davası Mart ayında görülecek. Ayrıca mahkeme Tek Gıda-İş’e bağlı işçilerin her birine ayrı ayrı 4 net 12 brüt tutarında sendikal tazminatın verilmesine de karar verdi.

Sütaş’ta dışkı ile yıldırılmaya çalışılan işçiler davayı kazandı

İstifa eden TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın sahibi olduğu Sütaş’ta sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerden 13’ü işe iade davasını kazandı.

Sütaş’ta Tekgıda-İş sendikasına üye oldukları için 2014 yılında işten çıkarılan işçilerinden 13’ü işe iade davasını kazandı.

Sütaş’ın sahibi Muharrem Yılmaz, direnişteki işçilerin olduğu yere 13 ton ‘inek dışkısı’ döktürdüğü ortaya çıkınca gelen tepkilerin ardından Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanlığı’ndan istifa etmişti.

Sütaş, Aksaray ve Bursa Karacabey ilçesindeki fabrikalarında çalışan 26 işçiyi, 13 Nisan’dan itibaren belli aralıklarla işten çıkarmıştı.

Temmuz 2014’te ise sendikalı olduğu için işçilerini çıkaran ve ürünleri boykot edilen Sütaş, Aksaray fabrikasında 10 işçiyi, facebook’ta direnişle ilgili paylaşımları beğendikleri için işten çıkarmıştı.

Kasım ayında ve 22 Ocak’ta görülen duruşmalarda mahkeme toplamda 13 işçinin işe iade edilmesine karar verdi. Mahkeme işçilerin haksız olarak sendika üyeliğinden dolayı işten çıkartıldıklarına, bu nedenle işe iade edilmelerine ve Sütaş’ın her bir işçiye ayrı ayrı tazminat olarak 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödemesine, ayrıca boşta geçen 4 aylık süreler için de işçilerin net ücretlerinin ödenmesine hükmetti.

Diğer işçilerin işe iade davaları devam ediyor.

Kaynak: Cumhuriyet
23 Ocak 2015

Okunma 9898 defa
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR