Çarşamba, 28 Ocak 2015 09:55

“Taksim’e çağırmak değil, 1 Mayıs’ı engellemek suçtur!”

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

“Taksim’e çağırmak değil, 1 Mayıs’ı engellemek suçtur!” 2014 yılında Taksim’de yapılan 1 Mayıs yürüyüşü nedeniyle haklarında dava açan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin genel başkan ve yöneticileri, “1 Mayıs’ta Taksim’e çağırmak değil, 1 Mayıs’ı engellemek suçtur. Taksim 1 Mayıs alanıdır yargılanamaz” dedi.

2014 1 Mayıs’ıyla ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve dönemin TTB Merkez Konseyi Başkanı Ahmet Özdemir Aktan hakkında İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Emek ve meslek örgütlerinin yöneticileri, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek “Halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma” ile suçlanıyor.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, bugün (26 Ocak) DİSK Genel Merkezi’nde yaptıkları bir basın toplantısı ile davaya ilişkin gelişmeleri aktararak 6’ta görülecek olan duruşmaya çağrı yaptı.

Taksim 1 Mayıs alanıdır, yargılanamaz!

Basın toplantısında konuşan DİSK Genel Başkanı Beko, “1 Mayıs 2014, Dünya’nın dört bir yanında dayanışmayla kutlandı. Biz de İstanbul’da emekçilerle, emekten yana dostlarımızla Şişli ve Beşiktaş’ta bir araya gelerek Taksim’e yürümek istedik. Ancak yürüyüşe geçmeden önce devlet terörüyle karşılaştık. Sabah bize yapılan saldırıda bazı arkadaşlarımızın kolu kırıldı, bazı arkadaşlarımız yaralandı, yüzlerce kişi gözaltına alındı. Hükümetin milisleri gaz bombalarıyla, TOMA’larla bize saldırdılar. Sonra da sanki bunların hepsini hiç yapmamışlar gibi bize dava açtılar” diye konuştu.

Sendika ve meslek odaları adına ortak açıklama yapan Beko her yıl daha fazla katılımla, daha büyük coşkuyla gerçekleşen Taksim 1 Mayıs’ının iktidarı rahatsız ettiğini ve 2012’deki devasa kutlamanın ardından 2013’te saldırıların başladığı ifade edilen açıklamada asıl suçlunun Taksim’i yasaklayan AKP olduğu belirtildi:

“AKP hükümeti tüm mahkeme kararlarına ve üç yıl boyunca hiçbir olumsuz durum yaşanmamasına rağmen 1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayarak suç işlemiştir. İşçileri, emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’e çağırmak değil bunu engellemek suçtur.”

‘Fermanı yırtmaya gidiyoruz’

6 Şubat’ta görülecek davaya, tüm işçi ve emekçiler adına padişahın fermanını yargılamaya gideceklerini belirten Beko, “6 Şubat’ta emekçiler faşizmi yargılayacak. Tüm işçileri, emekçileri, mühendisleri, hekimleri, hukukçuları, emek dostlarını, 1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostları bu fermanı yırtmaya çağırıyoruz” diye konuştu:

“Bu fermana karşı bizler kendimizi değil davamızı savunmak için orada olacağız. Bu fermana karşı savunma yapmaya değil milyonlarca işçi ve emekçi adına bu fermanı yargılamaya gidiyoruz. Gelin AKP faşizmini hep beraber yargılayalım. Tüm işçileri, emekçileri, mühendisleri, hekimleri, hukukçuları, emek dostlarını, 1 Mayıs’ta Taksim’e omuz omuza yürüdüğümüz tüm dostlarımızı bu fermanı yırtmaya çağırıyoruz.”

Sendika.Org
26 Ocak 2015

Okunma 10499 defa
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR