Perşembe, 27 Ağustos 2015 13:45

Meclis'te ve TİS Görüşmelerinde Kadına Yönelik Zihniyeti Kınıyoruz! Özel

Yazan 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

7 Haziran 2015 tarihinden bu yana meşru olmayan bir hükümet tarafından ülkemiz yönetilmektedir. Bu hükümet 13 yıl öncesinde verdiği sözlerden çok uzaklarda hareket etmekte, kendisi gibi olmayan tüm yapıları reddetmektedir.

Halkın oyları ile seçilmiş bir vekile hükümet yöneticisinin TBMM içerisinde “ Hanımefendi bir kadın olarak sus” demesinin bir yansımasını  2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri çerçevesinde dün (12 Ağustos 2015 Çarşamba)  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılan toplantıda  yaşadık.

2016-2017 yıllarına ilişkin TİS görüşmelerinde KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy’un kadın sorunlarıyla ilgili görüşlerini belirtmek istemesi üzerine  yetkili konfederasyon başkanı tarafından KESK Kadın Sekreterinin konuşması engellenmiş ve bu sırada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da yaşanan bu duruma sessiz kalarak onaylamıştır. 

Kadınlarımıza gerek TBMM’de gerekse kadınların sorunların konuşulması ve çözüm bulunması gereken toplu sözleşme masasında söz hakkının verilmek istenmemesi, yönetenlerin cinsiyetçi düşünce yapılarını ortaya koymaktadır.

Çalışma yaşamında kadın emekçilerin var olan yığınca sorununa her gün bir yenisi eklenirken,kadın taleplerinin ve görüşlerinin açıklanmak istenmesinin engellenmesi iktidarın ve Memur Sen'in kadına bakışını açıkça göstermektedir.

Bu zihniyete sahip yönetenlerden, TİS görüşmelerinde kadınların çalışma şartlarına yönelik bir düzenleme yapmalarını beklemek çok gerçekçi ve mantıklı değildir. Biz kadınları şaşırtmayarak, TİS sözleşmelerinde hiçbir talebimizi ciddiye almayan ve değerlendirmeyen Çalışma ce sosyal Güvenlik Bakanı ile Memur Sen’in aralarında anlaşarak satış sözleşmesinin imzalanmasını BTS Kadınları olarak kınıyoruz ve kadın olarak hiçbir yerde ve hiçbir zaman susmayacağımızı tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Bizi yok sayan,  kulak tıkayan, varlığımıza tahammül edemeyen bu anlayışa karşı sessiz kalmayalım.Sesimizi kısmaya çalışanlara karşı; kadınlar olarak SUSMAYALIM! Sözümüzü ve sesimizi birleştirelim.

Bahar KARAKAŞ ULUĞ

BTS Merkez Kadın Sekreteri

Okunma 24104 defa Son Düzenlenme Perşembe, 27 Ağustos 2015 14:26
BTS

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR