Malatya Şubemizden TİS Basın Açıklaması

  • Salı, Eyl 08 2015
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

Sendikamız Malatya Şubesi tarafından toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin değerlendirmenin yapıldığı bir basın toplantısı yapıldı.

Malatya Şube Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın açıklamasında Şube Başkanı Hasan AKDEMİR  toplu sözleşme görüşmelerini ilişkin olarak değerlendirmede bulundu.

Akdemir yaptığı açıklamada ”Milyonlarca kamu emekçisini, emeklisini yakından ilgilendiren 2016-2017 yıllarını kapsayan 3. Dönem “Toplu Sözleşme” görüşmelerinin 5. oturumu 17.08.2015, Pazartesi günü yapılmıştır. Yapılan TİS görüşmelerinde ÇSGB Bakanı Faruk Çelik 2016 yılı için yüzde 4+4, 2017 yılı için yüzde 3+3 tekliflerini yinelediklerini belirtmiştir.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Lami Özgen hükümet teklifinin bu haliyle müzakere edilemeyeceğini, bu oranların kamu emekçilerine hakaret ve adeta sadaka niteliğinde olduğunu, emekçilerin bir kez daha yoksulluğa mahkûm edileceğini, başta 2014 yılı kayıplarımızın karşılanması olmak üzere temel taleplerimizden hiçbiri hakkında hükümetin bir teklif sunmadığını belirtmiştir, eğer diğer Konfederasyonlar da bu oranların müzakere edilemeyeceğini düşünüyorlarsa ki öyle demişlerdi, o halde gelin kamu emekçilerinin çıkarları adına miting ise miting, grev ise grev ya da önerecekleri hangi eylem ise o eylemi ortak yapalım” demiştir.

Konfederasyonumuz Genel Başkanı Lami Özgen, yeni teklifin toplamda buçukluk bir artışa denk geldiğini, Hükümetin hala oyalama peşinde olduğunu, alay edercesine teklif sunduğunu, sermayeye bütçeyi peşkeş çekerken emekçilere buçuk bir artışı teklif etmenin gayri ciddi bir yaklaşım olduğunu ve kabul edilemeyeceğini ifade etmiştir. “Kaldı ki, 5+5 olsa ne olur! O durumda bile enflasyon altında bir artış Geçmiş Toplu Sözleşmeden kaynaklı kayıpların karşılanması, Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması Vergi diliminin adaletli olarak yeniden düzenlenmesi, mobbing, sürgün, rotasyon başta olmak üzere tüm baskı ve cins ayrımcı politikalara son verilmesi, 4/B, 4/C’lilere kadro verilmesi İnsanca yaşayacak ücret olarak sıralanabilir.

İster mutabakat metni ile isterse Hakem Heyeti üzerinden olsun yeni bir satış sözleşmesi hazırlığının yapıldığı açıktır. Bir kez daha yüzdelik ve enflasyon bazlı bir artışla kamu emekçilerinin temel talepleri görmezden gelinmek istenmektedir.

Bizler kamu emekçileri olarak biliyoruz ki, bu, hükümetin bir oyalama taktiği ve oyunudur. Bu oyuna gelmeyelim. Ortak hareket edip, birlikte üretimden gelen gücümüzü kullanmaya güçlü bir mücadele için birleşmeye çağırıyoruz." dedi.

Okunma 1720 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori Malatya

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR