İstanbul 1 Nolu Şube: İhraç Kararlarına ve Baskılara Karşı Boyun Eğmeyeceğiz! Özel

  • Cuma, Tem 21 2017
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

20.07.2017

Basına ve Kamuoyuna

Tüm Anti-Demokratik İhraç Kararlarına, Baskılara Karşın Bu Ülkenin Onurlu Ve Mücadeleci Kamu Emekçileri Olarak Boyun Eğmeyeceğiz.

15 Temmuz FETÖ askeri darbe kalkışması ardından ilan edilen OHAL sürecinde haklarında idari ve adli bir işlem yapılmadan savunmaları dahi alınmadan çıkartılan KHK’lar ile kamu kuruluşlarından işten atılanların sayısı 112.000 bini geçti. İhraç edilenlerin yaklaşık % 3’ü KESK’ e bağlı sendikaların üyesidir. Kalan % 97’si diğer sendikalara üye ya da sendikasızdırlar. Buna rağmen  ihraç edilen tüm çalışanların, yani işten atılanların tamamının hakkını hukukunu savunan sadece KESK’tir. Sokakta ve hayatın her alanında KHK zulmüne direnen sadece KESK’tir. Üyeleriyle dayanışma pratiği gösteren de sadece Konfederasyonumuz KESK ve sendikamız BTS’dir.

İşten atılanların büyük çoğunluğunun üyesi olduğu sendikalar bırakın üyelerinin hakkını hukukunu savunmayı ya da dayanışma göstermeyi, insani bir görev olan “Geçmiş Olsun” dileğinde bile bulunamamışlardır.

Hal böyle iken ayıplarıyla kalmamış, korku salmışlardır.

15 Temmuz FETÖ askeri darbe kalkışması konusunda KESK ve sendikamız BTS’nin demokrasi, hukuk ve insan haklarından yana olan tavrı, darbe gecesi kamuoyuna yazılı olarak deklare edilmiştir.

15 Temmuz’dan hemen sonra çıkan ilk kararnameyle görevden alınan 1. Bölge Müdürlüğü personelinden 19 demiryolu çalışanını sendika olarak ziyaret ettik. 

Görevden alınanlarla ilgili hukuki sürecin işletilmesi gerektiği konusunda taleplerimizi de yazılı olarak dile getirdik. 19 emekçiden 17’si ihraç edilirken ikisi görevlerine iade edildiler. Bu süreçteki duruşumuz ve pratiğimiz demiryolu emekçileri tarafından takdir gördü. İşine iade edilenlerden Abdurrahman KÖMESÖĞÜTLÜ sendikamıza üye oldu.

Sendikamıza üye olan Abdurrahman KÖMESÖĞÜTLÜ iki ay önce tekrar açığa alındı ve son 692 sayılı KHK ile de ihraç edildi.

İhraç edilen üyemiz  Köseköy İstasyon Şefi Abdurrahman KÖMESÖĞÜTLÜ idari işlemle açığa alındıktan sonra suçsuz bulunarak görevine iade edildiği halde aradan geçen uzun süreden sonra bir kez daha açığa alınıp ardından ihraç edilmesi KHK’lar ile işten atmalardaki hukuksuzluğu açıkça ortaya koymaktadır. Yani deyim yerindeyse “at izi it izine karışmıştır”.

İhraç edilen üyemiz ile bundan önce olduğu gibi bundan sonra da her türlü dayanışmamamızı devam ettireceğiz. Tüm bu anti-demokratik ihraç kararlarına, baskılara karşın bu ülkenin onurlu ve mücadeleci kamu emekçileri olarak boyun eğmeyeceğiz.

Eninde sonunda biz kazanacağız. 

BTS İstanbul 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu

Okunma 584 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori İstanbul 1 Nolu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR