İstanbul 1 Nolu Şubemizden 27.Ayında 10 Ekim Anması

  • Çarşamba, Oca 24 2018
  • yazı boyutu yazı boyutunu küçült Yazı boyutu büyüt

10 Ekim katliamının 27.ayında Sendikamız İstanbul 1 Nolu Şubesi tarafından basın açıklaması yapıldı. Şube Yürütme Kurulu üyeleri ile üye ve temsilcilerimizin katılımıyla yapılan açıklamada okunan basın açıklaması aşağıdadır.

 

UNUTMADIK UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ


10 OCAK 2018
Basına ve Kamuoyuna


Barış ve demokrasi talep etmek üzere 10 Ekim 2015 tarihinde saat 10.04 de Ankara Gar önünde toplanan emek ve demokrasi güçlerine yönelik olarak, iki İŞİD üyesi tarafından gerçekleştirilen katliamda 102 yoldaşımızı yitirmemiz üzerinden tam iki sene üç ay geçti.

7 Ocak 2015’te Fransa vatandaşı (IŞİD) üyesi Said ve Şerif Kouachi adlı iki kardeşin Paris’teki mizah dergisi Charlie Hebdo’ya gerçekleştirdiği saldırı 12 kişi hayatını kaybetmiştir. Saldırıların üzerinden 3 yıl 3 gün geçti. Fransa’da düzenlenen anma etkinliklerinde 10 Ekim 2015 Ankara Gar önünde katledilenlerde anılmıştır.

Sendikamız yönetici ve üyelerinden on bir yoldaşımız, üyelerimizin 1.dereceden dört yakını ve sendikamız avukatı (daha sonra mahkeme sürecinde ortaya çıktığı gibi) bilerek güvenlik önlemleri alınmaması sonucu İŞİD’li çeteler tarafından yaşamdan kopartılmışlardır.

İŞİD’li çete üyelerinin kendilerini patlatarak önce Suruç, Diyarbakır ve Mersin’de gerçekleştirdikleri katliamların Ankara Garı halkasında sendikamız üyesi 17 yoldaşımız yaralanmıştır.

7 Ocak 2015’te Paris’teki mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıdan iki gün katliamı yapan iki İŞİD’li üyesine matbaada gerçekleştirilen operasyon sonrası ölü olarak ele geçirilmişlerdir. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen canlı bomba eyleminde de iki İŞİD üyesi ölmüştür. Her iki olayda da alayın arka planı azmettiricileri ortaya çıkartılmadığı gibi sorumluluğu bulunan kamu görevlileri de hala yargı önüne çıkartılmamıştır.

Onun içindir ki her ayın 10’unda “Unutmayacağız, Unutturmayacağız” sloganı ile kayıplarımızı anıyor adalet ısrarımızı sürdürüyoruz.

"Je suis Charlie" (Ben Charlie'yim)

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası
İstanbul 1 Nolu Şube Yönetim Kurulu

Okunma 170 defa
Öğeyi Oyla
(0 oy)
Kategori İstanbul 1 Nolu

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

FOTOĞRAFLARLA B|T|S|29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye Olanlar için)

29 ARALIK 2015 GREVİ SAVUNMA ÖRNEĞİ (Üye olmayanlar için)

 12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ | ÜYELERİMİZ İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK TIKLAYINIZ

12-13 EKİM SAVUNMA ÖRNEĞİ |  ÜYE OLMAYANLAR İÇİN SAVUNMA ÖRNEĞİ - İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

 

BTS KADIN KOMİSYONU'NDAN

BT|S| YAYINLAR